JUSTYNA
Wybierając odpowiedni papier do druku, należy zwrócić uwagę na różne elementy. Jednym z kluczowych parametrów jest gramatura. Co dokładnie kryje się pod tym hasłem i jak ona wpływa na jakość wydruku i finalny efekt? Odpowiedzi na te pytania poznasz w tym artykule.
Gramatura papieru to w skrócie masa wyrażona w gramach na metr kwadratowy. A to pośrednio wpływa także na inne właściwości papieru, takie jak np. grubość, sztywność, elastyczność, odporność na zgięcia, trwałość, wytrzymałość.
Ogólnie rzecz biorąc im wyższa gramatura, tym kartka jest grubsza, sztywniejsza, cięższa, bardziej odporna na przypadkowe zagniecenia i mniej elastyczna.
Standardowy papier do drukarek ma najczęściej gramaturę od 80 g do 100 g. Taki przedział sprawia, że papier jest wystarczająco trwały, żeby można było z niego wygodnie korzystać, robić na nim notatki, czy też drukować dokumenty. A jednocześnie jest lekki i cechuje się dobrym stosunkiem jakości do ceny.
Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać i co zamierzasz wydrukować. Do druku dokumentów najlepiej sprawdzi się klasyczny papier biurowy o gramaturze od 80 g do 100 g. Jeśli zależy Ci na większym prestiżu, to możesz zainwestować w papier o gramaturze 120 g. Różnica (zwłaszcza w porównaniu z papierem 80 g) będzie odczuwalna – jest on grubszy i wytrzymalszy.
Gruby papier wykorzystuje się zwykle do wizytówek. Przykładowo w naszej drukarni dostępna gramatura dla wizytówek zaczyna się od 250 g, a kończy na nawet 491 g.
Natomiast w klasycznych wydrukach takich jak ulotki, katalogi, kalendarze, notesy gramaturę należy dobrać do efektów, które zamierzasz uzyskać. Jeśli chcesz, żeby produkt był wytrzymały, wygląda prestiżowo, to postaw na gramaturę kartek co najmniej 130 g, a gramaturę okładki powyżej 200 g. W przypadku ulotek warto celować w przedział od 150 g do 250 g.
Natomiast jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądają poszczególne rodzaje papierów przed złożeniem zamówienia, to skontaktuj się z nami i zamów bezpłatne próbki.
Gramatura to istotny parametr. Jednak znacznie ma także rodzaj papieru. Przykładowo papier kredowy jest zupełnie inny w odbiorze niż papier offsetowy.
Ponadto wydruk możesz wzbogacić o uszlachetnienie w postaci lakierowania lub foliowania. Takie dodatki sprawiają, że lepiej się on prezentuje. Poprawiają także właściwości wydruku – staje się on odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne, zagięcia, lepiej zachowuje swoją trwałość.