Jak przygotować plik do druku?

Jak przygotować plik do druku?
Chcesz skorzystać z usług profesjonalnej drukarni? W takim razie jednym z najważniejszych zadań jest odpowiednie przygotowanie pliku, który zamierzasz wydrukować. Korzystając z naszych usług, przy każdym produkcie możesz pobrać makietę oraz instrukcję przygotowania projektu. Jednocześnie poniżej przedstawiamy szereg istotnych zasad, o które należy zadbać, żeby cieszyć się wysoką jakością wydruku.

Zadbaj o odpowiednią jakość pliku

Plik powinien być przygotowany w skali 1:1 oraz mieć wysoką rozdzielczość. Każda drukarnia może mieć inne wymagania dotyczące rozdzielczości. Korzystając z naszych usług, minimalna rozdzielczość wynosi 150 dpi w przypadku druku offsetowego, a gdy interesuje Cię druk cyfrowy, to plik powinien mieć rozdzielczość co najmniej 200 dpi. Dodatkowo należy wysłać plik w odpowiednim formacie – najbardziej uniwersalnym wyborem jest PDF, ponieważ umożliwia on wydruk bez utraty jakości.

Przygotuj plik w palecie barw CMYK

Kolejną istotną kwestią jest przygotowanie palety kolorów. Barwy wyświetlane na ekranie komputera wykorzystują paletę barw RGB, jej podstawą jest czerwony, zielony oraz niebieski. Natomiast podczas drukowania wykorzystuje się paletę CMYK, w której skład wchodzą cztery kolory: cyjan (odcień niebieskiego), magenta (połączenie czerwieni i niebieskiego), żółty oraz czarny. Skąd te różnice? Chociażby ze sposobu, w jaki “powstają” kolory. W druku nanoszony jest tusz, który następnie odbija światło padające na wydruk. Natomiast na ekranie komputera kolory powstają w wyniku odpowiedniego świecenia diod. Te różnice przekładają się na różnice wizualne. Na ekranie komputera znacznie łatwiej uzyskać np. mocno jaskrawe, żywe kolory. Dlatego istotnym elementem przygotowania pliku do druku jest zamiana palety barw na CMYK. Obecnie programy są w stanie wybrać bardzo zbliżone odcienie, dzięki czemu zwykle nie ma znaczących różnic wizualnych. Jednak w niektórych przypadkach różnice mogą być znaczące i wtedy plik wymaga dodatkowego przygotowania.

Uwzględnij marginesy bezpieczeństwa oraz spady

Istotne jest także przygotowanie spadów oraz marginesów bezpieczeństwa. Podczas cięcia gilotyną może dojść do kilkumilimetrowego przesunięcia ostrza. Dlatego należy odpowiednio przygotować krawędzie projektu. Marginesy bezpieczeństwa to odstęp między treścią na projekcie a krawędzią. Zaleca się, aby tekst i istotne elementy były oddalone o co najmniej 5 mm od krawędzi projektu. Należy także uwzględnić spady, czyli przestrzeń za krawędzią projektu. Dzięki zaprojektowaniu kilkumilimetrowych spadów unikniesz nieestetycznych, białych krawędzi, gdy ostrze przesunie się na zewnątrz.